Tag Archives: meal prep

What to do with all that kale?

So you’ve purchased a bunch of kale, made a couple salads, but still have a few pounds of kale left!

Salad is fun, a couple times a week! But what are you to do with all of that kale?

Here’s are 4 easy and healthy ideas to help ensure those leafy greens won’t go to waste!

But firstly, what are the benefits of kale?

•Kale has 2.5 grams of protein per cup
•High in Vitamin K (bone health)
•High in fiber
•Antioxidant (cancer fighting)
•Good source of Vitamin A & C
•High in calcium

Now let’s get cooking!

1. Kale Wraps!

image

Make these veggie kale wraps in under 5 minutes! Just add some peppers, kale, cheese and honey dijon!

2. Quinoa Topper!

image

•Cook quinoa as directed on package
•Dice up kale, green onions, peppers, and or tomatoes
•Add 1 tbsp of olive oil and 1 tsp of lemon juice per cup of quinoa
•Mix it up and enjoy

3. Pizza night!

Pizza kits are the best! With whole wheat & thin crust options now available, you can make a homemade pizza that the whole family can enjoy!

image

We made half meat and half veggie (for me) The left side toppings include:

Giant olives, orange & red peppers, cheese and kale!

You can also substitute the pizza sauce with a pesto mix and scratch the cheese.

4. Scrambled eggs!

image

Some other great ideas to incorporate kale into your meals are:

•Smoothies
•Kale chips
•Stir fry
•Soups

Tagged , , , , , , , , , , , , ,

So Good. So Simple: Protein

Whether you are a vegetarian or not, this quick veggie protein wrap will give you all the energy you need! For lunch, dinner, or a post work out snack!

Protein:

•Avocado
•Black beans
•Hummus (Chickpeas)

This meal was as quick to whip up as this post! No excuses! 🙂

Follow me on Instagram: @ danehdee

20140706-083446.jpg

Tagged , , , , , , , , , , , , ,

A few of my favorite things!

Clean eating to me is all about real food! Colorful, tasty, and fresh ingredients!

Eating for your health, a better, happier you, is so easy! Just eat real food! Clean eating can be expensive, but these simple tips, like buying frozen fruits and vegetables, fresh potatoes, beans and making smart shopping choices… really is the same price as eating out at a fast food restaurant.

Think about it, if you we’re to buy a combo at McDonalds, you are spending approx. $10 for one meal with no nutritional value.

When you can go to the grocery store, or the bulk barn – buy a few peaches, 4 apples, bananas, a grain, can of beans, potatoes, and a small carton of eggs for $10-$15. That’s about 2-3 meals worth of food.

$10-$15 worth of real food with no preservatives, or chemicals. Just good old vitamins! Food that is nourishing your body, and keeps your energy up! For a better, healthier you!

Below is a quick, simple, clean dinner.

Couscous, cucumber, chickpeas, olives, red pepper, lemon juice, parsley and pepper.

This meal cost me less than $10 and makes about 5 meals!

20140625-201728.jpg

Tagged , , , , , , , , , , ,

Epicure’s Pesto Pasta!

20140622-131808.jpg

I recently purchased Epicures Pesto Mix, and I’m in love with it!

It’s gluten free, contains no added MSG and its low in sodium!
This bottle will last me for at least a year and my pesto will always be fresh!

•I added 1tbsp of olive oil and 1 tbsp of pesto mix per serving of pasta!

•Sauté some peppers, zucchini and parsnips in olive oil to top it off!

•Want protein?
Vegetarians: Cut up an avocado or add chickpeas
Meat eaters: A chicken breast cut into strips should compliment this dish well

Enjoy!

Tagged , , , , , , , ,